Darmowa dostawa przy zamówieniu za 500 zł!

Sweter jak prać?

Swetry są częścią garderoby szczególnie często wybieraną podczas sezonu jesienno-zimowego. Zapewniają doskonałą izolację przed chłodem i wyjątkowo pięknie prezentują się na ciele. Aby zachować idealny stan swetrów na długo, trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad podczas ich prania i suszenia.

Przyczyny złego stanu swetra

Swetry wełniane królują jesienią i zimą. Są nie tylko ciepłe, ale też bardzo uniwersalne, dzięki czemu można tworzyć z nimi najróżniejsze kreacje. Jednak nieumiejętne pranie i suszenie może doprowadzić wełniany sweter do złego stanu.

Najczęstszą przyczyną filcowania i mechacenia się wełnianego swetra jest ustawienie zbyt wysokiej temperatury podczas jego prania. Dostosowanie odpowiedniego programu pralki oraz używanie płynów do prania wełny pozwolą zachować dobry stan tej odzieży na dłużej. W przypadku suszenia, błędem jest wieszanie swetrów wełnianych na wieszakach w pobliżu dodatkowego źródła ciepła. Może to nieodwracalnie uszkodzić włókna tkaniny.

Jak prać sweter, aby nie stracił swoich właściwości?

Prawidłowe pranie swetra uzależnione jest w dużej mierze od dzianiny z jakiej został wykonany. Aby zachować wszelkie właściwości odzieży warto kierować się wytycznymi zawartymi na ich metkach. Gwarantuje to znacznie dłuższą żywotność ubrań bez powstawania defektów w postaci rozciągania bądź kurczenia się materiału.

Swetry z wełny oraz jedwabiu najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem płynu przystosowanego do tego rodzaju tkanin. Materiał należy delikatnie ugniatać i płukać pod bieżącą wodą, a jej nadmiar odsączać ręcznikiem. W przypadku suszenia, jedwabne swetry można wieszać, a wełniane lepiej położyć na płasko. W obu przypadkach lepiej unikać dodatkowego źródła ciepła w postaci grzejnika lub pełnego słońca.

Podobnie sprawa ma się z lnianymi swetrami, które z uwagi na luźny splot mogą w pralce ulec uszkodzeniu. Zaleca się, aby ich suszenie również odbywało się na płasko, aby uniknąć rozciągania. Z kolei swetry z wiskozy mają tendencję do kurczenia się w praniu i powracania do swojej formy po prasowaniu. Można prać je w pralce, ale tylko w niskich temperaturach.

W przypadku swetrów bawełnianych oraz akrylowych sprawa jest dużo prostsza, gdyż materiały są dość odporne i można je prać w pralce przy ustawieniu temperatury zaznaczonej na metce. Rzadko zdarza się, aby zachodziła potrzeba ręcznego prania. Warto jednak pamiętać, aby nie wieszać ich na suszarce, gdyż tkaniny mogą się rozciągnąć.

Główne zasady prania swetrów

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji przy praniu swetrów należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Dzięki poniższym wytycznym będziesz cieszyć się pięknym swetrem nawet przez kilka sezonów!

  1. Zawsze czytaj metki na ubraniach. To najważniejsza kwestia, której nie wolno pomijać.
  2. Dostosuj środki piorące do materiału z jakiego wykonany jest sweter, szczególnie jeśli jest on delikatny.
  3. Swetry z mieszanego materiału pierz wg wytycznych dla najdelikatniejszej z użytych tkanin.
  4. Jeśli wybierasz pranie w pralce, dobierz odpowiedni program i temperaturę oraz wkładaj do bębna rzeczy o tym samym materiale.
  5. Pierz mądrze i sortuj pranie – nie wkładaj ze swetrami rzeczy, które mogą zaciągnąć włókna, jak np. zapięcie od stanika.

Każdy produkt z naszej oferty wykonany jest z wysokiej jakości przędzy, opis pielęgnacji jest przy każdym produkcie. Nasze zalecenia znajdziesz też na wewnętrznej metce!

Dbaj o swoje swetry, odwdzięczą Ci się długoletnią miłością.