Darmowa dostawa przy zamówieniu za 500 zł!

Jak uratować sfilcowany sweter?

Ukochany sweter nagle sfilcował się w praniu? Bez paniki – nie wszystko stracone! Zapraszamy do przeczytania krótkiego poradnika, z którego dowiesz się jak uratować sfilcowany sweter i jak o niego dbać, aby ponownie się nie skurczył.

Sfilcowany sweter – co to znaczy?

Co oznacza słowo “sfilcowany”? Jak się okazuje, bardzo dużo osób myli ten termin z innym, który również odnosi się do odzieży. Mowa o mechaceniu, czyli tworzeniu się włóknistych kulek na powierzchni ubrania. Słowo “sfilcowany” oznacza natomiast skurczony – tak jak zbity filc.

Domowe sposoby na uratowanie sfilcowanego swetra

Jeśli sweter nie stracił swojej elastyczności po sfilcowaniu, jest duża szansa na to, że da się go uratować. Istnieje wiele domowych sposobów, które sprawią, że sweterek odzyska swoją dawną puszystość oraz rozmiar. Co więcej, zwykle nie trzeba kupować specjalistycznych preparatów, a wystarczą produkty, które posiadamy w domu.

  1. Prasowanie parą sfilcowanego swetra

Obróć sweter na lewą stronę i zacznij go prasować żelazkiem z funkcją pary, robiąc przerwy na delikatne naciąganie materiału. Warto zaczynać od rękawów, aby sprawdzić efekt na swoim modelu swetra. To jeden z najlepszych sposobów na naprawę sfilcowanego swetra, ale można przy tym utracić jego puszystość.

  • Płukanie sfilcowanego swetra w glicerynie

Przygotuj roztwór wody z gliceryną w stosunku 4:0,1 (np. 1l wody i 25ml gliceryny), a następnie mocz w nim sfilcowany sweter przez około dwa kwadranse. Następnie delikatnie wykręć go, połóż w pozycji horyzontalnej i susz delikatnie naciągając materiał co jakiś czas.

  • Zamrażanie sfilcowanego swetra

Zwilż sweter wodą i delikatnie odciśnij. Następnie zawiń go w folię i wsadź do zamrażalnika na kilkanaście godzin. Po wyjęciu staraj się bardzo ostrożnie naciągać materiał, aby uzyskać pożądany rozmiar swetra.

  • Namaczanie sfilcowanego swetra w szamponie i mleku

Namaczaj skurczony sweterek w szamponie dla dzieci przez około 40 minut, po czym przygotuj roztwór mleka z wodą w stosunku 1:1 i ponownie namaczaj sweterek kolejne pół godziny. Po tym czasie wypłucz go i susząc w pozycji poziomej ostrożnie naciągaj materiał.

  • Kąpiel sfilcowanego swetra w fasoli

Pół kilograma białej fasoli namaczaj przez całą noc, a potem ugotuj ją w tej wodzie. Po tym czasie odcedź fasolę i ostudź wodę po niej. Namaczaj w tym roztworze sfilcowany sweterek przez 4-5 godzin. Następnie wypłucz dobrze go i w ostatnim płukaniu dodaj 1 łyżkę gliceryny na 1 litr wody. Po wysuszeniu, sweterek powinien wrócić do dawnego rozmiaru.

  • Moczenie sfilcowanego swetra w preparacie z amoniakiem

Rozpuść torebkę preparatu z amoniakiem w ciepłej wodzie i potrzymaj skurczony sweter w tym roztworze przez około 20-30 min. Po tym czasie wypłucz go w czystej wodzie i odciśnij, a przy suszeniu delikatnie naciągaj materiał.

Lepiej zapobiegać, niż naprawiać

Sposobów na naprawę sfilcowanego swetra nie brakuje, choć trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku uda się go uratować. Najlepszym rozwiązaniem jest dbanie o to, aby ubrania były prane zgodnie z wytycznymi z metkek umieszczonymi na nich. W ten sposób łatwo uniknąć nieprzyjemności w postaci skurczonego w praniu swetra.

Warto pamiętać, że o ile pranie odzieży bawełnianej nie sprawia problemu, gdyż tkanina jest stosunkowo trwała, to niektóre dzianiny wymagają szczególnej troski, jak jedwab czy len. Wełniane swetry, o ile na metce nie jest napisane inaczej, można prać w pralce, ale przy odpowiednim ustawieniu programu. Polecamy sprawdzić naszą instrukcję prania ubrań, dzięki której łatwiej jest dbać o prawidłowe czyszczenie odzieży, aby zachowała swój piękny wygląd na długie lata!